6.hodina

Datum: 25.01.2013 | Vložil: Kushina Uzumaki

// omlouvám se, jsem v kvartě a pololetí finišovalo :(

Saturn

Ano, to je ta krásná planeta s prstencem. Víte, kdo je objevil? Ten velký muž se jmenoval Galileo Galilei (více o něm se dozvíte v pozdějších letech) a svým dalekohledem spatřil planetu „trojitě“ (jeho slavná věta: Altissimum planetam tergeminum observaci). Galilei však viděl jenom jeden prstenec (spíše spousta prstenců pohromadě, přeci jenom ten dalekohled nebyl nejlepší). To, že se jedná o několik prstenců jdoucí po sobě, se zjistilo až později. Bylo to v roce 1658, Christopher Wren přišel na to, že Saturn je obklopen tenkým prstencem, který s ním nijak nesouvisí. A bylo to tady, naše planeta měla po svém tajemství. V dalších letech se zjistilo, že prstenec není pevný a skládá se ze spousty malých kamínků, které Saturn udržuje svoji přitažlivostí a dále to, že se prstenec dělí na dva, označené A (vnější) a B (vnitřní) a také, že se B pohybuje rychleji než A.
Tady se můžete kouknout na rozdělení prstenců.
Saturn je poslední z planet pozorovatelných pouhým okem, takže si ho všimli i před Gaileim. Ale přeci jenom bychom si mohli říct i několik základních informací. Saturn je plynná planeta, druhá největší ve sluneční soustavě (po Jupiteru). Jeho sklon rotační osy je 27°, což je jenom o 4° více než Země. Tahle planeta je nabarvena na žluto, hnědo a občas můžeme spatřit i bílou. Pokud bychom ponořili celou sluneční soustavu do vody, jediný Saturn by plaval. Takové už má složení plynů. Ale možná je to taky tím, že má kolem sebe největší plovací kruh .
Saturn má spousty měsíců, zatím se oficiálně uvádí 62. To je hodně, že? My si teď povíme něco o několika z nich (kdo by také četl povídání o všech dvaašedesáti, že?)
Mimas


Tohle jméno už jste určitě slyšeli. Buď na obloze, nebo v mytologii. No, Mimas je jeden z nejmenších měsíců s kulovitým tvarem (určitě víte, že pokud těleso není dostatečně velké, není kulaté) a je pokrytý ledem. Největší zajímavost na Mimasu je kráter Herschel, který je hluboký 10 km a v průměru veliký 130 km. Celý Mimas má průměr třikrát více než tenhle kráter, tedy asi tak 400 km. Proto je tak nápadný.
Rhea


Tenhle měsíc je největší ze Saturnových ledových(!) měsíců a druhý největší ze všech Saturnových měsíců. I na Rhee najdeme veliký kráter se jménem Izanagi a s průměrem 300 km. Ale Rhea je celá pokryta malými krátery. A teď už poslední měsíc:
Titan


Největší měsíc Saturna, druhá největší ve Sluneční soustavě. Je dokonce větší než planeta Merkur. Titan je jedním ze dvou měsíců, u kterého byla prokázána atmosféra. Ta jeho se ale nedá dýchat, je především z metanu. Proto je oranžový.


Dneska už vás nechám vydechnout. Ale ne, ještě ne! Málem jsem vám zapomněla zadat domácí úkol a vy byste mě potom neměli rádi Hnedka to napravím!

1) Které planety mají prstenec?
2) Které planety mají měsíc/měsíce + jméno jednoho z nich u každé planety

Přidat nový příspěvek